Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Opony letnie
Autor Wiadomość
fox33 

Samochód: Touareg 4.2 2004
Wysłany: 2016-01-20, 11:37   

No widzisz, Ty nie miałeś, a mój kolega miał takie zdarzenie: zima, jego auto stało zaparkowane przy krawężniku i ktoś wpadł w poślizg i uderzył w jego auto. Przyjechał "mądry" ubezpieczyciel i chciał się przyczepić do tego, że jego auto STAŁO na letnich oponach!!! Oczywiście kazał mu spadać na drzewo i wszystko dobrze się skończyło.

A teraz wyobraź sobie sytuację, ze jedziesz autem, wpadasz w poślizg i (odpukać) potrącasz kogoś lub coś, niekoniecznie nawet do końca z Twojej winy. A jego adwokat/prokurator albo ubezpieczalnia (niewłaściwe skreślić) zrobi wszystko, żeby Cię pograżyć. I między innymi wezmą na tapetę opony - czy był właściwy rozmiar, wiek, stan itp. I gwarantuję Ci, że niechciałbyś przez to przechodzić, a znam kilka osób, które coś takiego przeżyło - w najlepszym wypadku kilka lat rozpraw sądowych, w najgorszym wyrok.

Generalnie wszystko jest fajnie, dopóki nic się nie zdarzy. A jak już do czegos dojdzie, to będą szukać wszystkiego, żeby Cię tylko udupić.

Suchy 

Samochód: Touareg 4.2 AXQ
Wysłany: 2016-01-20, 11:53   

stan opon ok, reszta to już ssanie z palca
a jak ktoś ma pecha to i w dupie palec złamie ;-)

gdybać możemy długo i niepotrzebnie

btw. jeśli wpadasz w poślizg to znaczy, że nie dostosowałeś prędkości do panujących warunków i to już jest Twoja wina,

ktos zajechał Ci drogę, lub zahamował gwałtownie? Nie przewidziałeś tego, kłania się zasada ograniczonego zaufania do pozostałych kierowców, odstęp itd. Nie trzeba się czepiać opon.
To śa podstawy, których uczą na kursach na prawo jazdy

fox33 

Samochód: Touareg 4.2 2004
Wysłany: 2016-01-20, 12:35   

Poślizg to był tylko przykład, koledze pijany wtargnął na jezdnię i go niestety zabił. Mimo, że to nie była jego wina, to dopiero po kilku latach sąd mu przyznał rację. Dlatego piszę, ze niechciałbyś tego przechodzić a wtedy wyciągają wszystko

rochserv 
Magik

Samochód: T. 3.0 TDI
Wysłany: 2016-01-20, 13:30   

Ale pojechaliscie z tematem... :-/ .
Zgodnie z rozporzadzeniem Ministra Infrastruktury
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
(Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)
&11 pkt 5
Pojazd powinien być wyposażony w ogumienie pneumatyczne, o nośności dostosowanej do nacisku koła, oraz dostosowane do maksymalnej prędkości pojazdu; ciśnienie w ogumieniu powinno być zgodne z zaleceniami wytwórni dla danej opony i obciążenia pojazdu.

Oprocz tego jest kodeks drogowy ale nic tam nie ma o homologowanych oponach wiec
przed sądem taki zarzut od razu upadnie .

Podsumowujac spokojnie mozna 255/60/r18 w zgodzie z przepisami.

Suchy 

Samochód: Touareg 4.2 AXQ
Wysłany: 2016-01-20, 13:45   

rochserv napisał/a:
Ale pojechaliscie z tematem... :-/ .
Zgodnie z rozporzadzeniem Ministra Infrastruktury
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
(Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)
&11 pkt 5
Pojazd powinien być wyposażony w ogumienie pneumatyczne, o nośności dostosowanej do nacisku koła, oraz dostosowane do maksymalnej prędkości pojazdu; ciśnienie w ogumieniu powinno być zgodne z zaleceniami wytwórni dla danej opony i obciążenia pojazdu.

Oprocz tego jest kodeks drogowy ale nic tam nie ma o homologowanych oponach wiec
przed sądem taki zarzut od razu upadnie .

Podsumowujac spokojnie mozna 255/60/r18 w zgodzie z przepisami.

Dubelt 

Samochód: Touareg '04 R5/manual
Wysłany: 2016-01-20, 14:30   

:)

nie czaje.
kupowanie używanych opon i ubezpieczanie się w drogiej ubezpieczalni

czy

kupowanie dobrych opon / nowych i ubezpieczanie w "szemranej" ubezpieczalni

Na prawdę nie rozumiem podejścia niektórych kierowców.

Każdy widać ma priorytety (inne)

imo EOT

Kamikadze 
Lat 55

Samochód: Audi A4 Cabrio 1.8T Touareg 3.0
Wysłany: 2016-01-20, 17:05   

Dubelt, a ty swoje to ja teraz nie rozumiem przecież ci pisałem NOWE OPONY, według tego co zauważył rochserv, można trochę z rozmiarem kombinować tego nie doczepi się żaden ubezpieczyciel, jak weżniesz dobrą papugę na sprawę to zawsze namiesza, dlatego nie powinno się samemu próbować coś udowodnić przed sądem, zawsze w kodeksie jest zapis o ograniczonym zaufaniu i tu dopiero robią przekręty mimo ewidentnej winy uznają obopólną odpowiedzialność i po ptokach, dajcie człowieka a paragraf się znajdzie :mrgreen:

Dubelt 

Wysłany: 2016-01-20, 17:11   

Kamikadze napisał/a:
Dubelt, a ty swoje to ja teraz nie rozumiem przecież ci pisałem NOWE OPONY, według tego co zauważył rochserv, można trochę z rozmiarem kombinować tego nie doczepi się żaden ubezpieczyciel, jak weżniesz dobrą papugę na sprawę to zawsze namiesza, dlatego nie powinno się samemu próbować coś udowodnić przed sądem, zawsze w kodeksie jest zapis o ograniczonym zaufaniu i tu dopiero robią przekręty mimo ewidentnej winy uznają obopólną odpowiedzialność i po ptokach, dajcie człowieka a paragraf się znajdzie :mrgreen:

Przepraszam, w wirze tego wątki zatraciłem świadomość dot. nowości.

Ja wychodzę z założenia że łatwiej unikać sytuacji niż udowadniać że nie jest się wielbłądem.
Tak więc proszę nie bierz do siebie moich opinii w tym temacie, najwidoczniej reprezentujemy inne, indywidualne podejście w tym zagadnieniu.

Kamikadze 
Lat 55

Wysłany: 2016-01-20, 17:14   

a widziałeś w poprzedniej wypowiedzi link do tych opon

Dubelt 

Wysłany: 2016-01-20, 17:33   

Tak jak wcześniej pisałem - nie odnotowałem tego pisząc wcześniejszą wypowiedź.

Jestem amatorem nokianów.

Zużyłem ich kilka kompletów.

Jeśli chciałbyś brać moją opinię pod uwagę - opony są fajne do połowy bieżnika - tj nie mniej niż 5mm. Później ich guma robi się szybko spękana i opony tracą bardzo dużo na jakości jezdnej i wizualnej.

Ja Nokiany zużywam w ok 4 sezony (tj wtedy mają ok 4mm) i uważam że to ich koniec.
Zdarzyło mi się w subaru że opony dostały lekkich guzów od naszych prostych dróg.
Jeżdżę ok 30-40tys rocznie po drogach niskiej klasy i autostradach.

Teraz pytanie jak to sie ma do gwarancji producenta - do opon które są rocznikowo starsze, tak jak twój wybór.

Kamikadze 
Lat 55

Wysłany: 2016-01-20, 17:35   

Dubelt, a czy kiedyś skorzystałeś z gwarancji?, znając życie pewnie nie, ile kilometrów przejedziesz na komplecie

Dubelt 

Wysłany: 2016-01-20, 19:52   

Kamikadze napisał/a:
Dubelt, a czy kiedyś skorzystałeś z gwarancji?, znając życie pewnie nie, ile kilometrów przejedziesz na komplecie

Post wyżej - rocznie ok 30-40tys

Z gwarancji korzystałem raz kiedy miałem odkształconą oponę, gwarancja uznana była.
Nie wiem czy to nie w związku ze znajomością z właścicielem zakładu który zajmuje się wymianą ogumienia.

Kamikadze 
Lat 55

Wysłany: 2016-01-20, 21:54   

Dubelt, czyli 4 * 35000 (średnia) : na 2 sezon zimowy i letni daje = 70000 jak by tak było to super wynik jeszcze zostaje z 4 mm nic tylko kupować :mrgreen:

Dubelt 

Wysłany: 2016-01-20, 23:37   

Nokiany - na prawdę bardzo zadowolony jestem z tych opon.
Tak jak mówię, przy połowie następują jakieś dziwne pęknięcia, coś ala wysuszenie gumy i lekkie ząbkowanie. Wszystko zależy od jazdy i nawierzchni.
Nigdy opon nie robiłem szuwaxami do nabłyszczania, może jakbym je na leżakowanie zabezpieczał to byłyby wieczne.

Żeglarz 

Samochód: Touareg
Wysłany: 2016-03-03, 22:48   

Judikam i Nadgob. Po waszych opiniach właściwie powinienem od razu iść do sklepu i kupić. Chyba, że macie jeszcze coś do dodania ? Michelin Crossclimate są dopiero na deskach kreślarskich a moje letnie wyglądają jak na fotce niżej. 8-) Tak więc zimówki zostaną na prawdziwą zimę, a na lato idą nowe.
Ten gwóźdź wbił się od środka w bok opony. W dodatku usłyszałem syk dopiero na promie na Bełdanach :roll:

20150915_112532.jpg
Plik ściągnięto 19 raz(y) 4,77 MB

Odpowiedz do tematu